روکش دندان

برای ساخت روکش دندان در گذشته ابتدا یک لایه فلزی در زیر ساخته و بر روی آن چینی گذاشته میشد که لایه فلزی زیری استحکام روکش را تامین می کرد ولی به خاطر سایه سیاه فلز زیرین زیبایی این روکش های دندانی کم بود، امروزه با پیشرفت تکنولوژی دندانپزشکی دانشمندان موفق به ساخت سرامیک هایی با قدرت و استحکام بالایی شدند، که این سرامیک های همرنگ دندان قدرت تحمل نیروهای جویدنی زیادی را دارند، بنابراین امروزه روکش های جدید را میتوان بطور کامل از سرامیک و بدون کاربرد فلز ساخت این روکش ها دوام و زیبایی بسیار بالایی دارند. جنس روکش های تمام سرامیک می تواند از موارد مانند زیرکنیا یا لیتیم دیسیلکات باشد.

روکش های جدید را می توان توسط دستگاه های cad cam ( دستگاه تراش ) ساخت ، دقت این دستگاه ها در ساخت روکش بسیار بالا می باشد ، بنابراین تطابق این روکش با دندان حداکثر می باشد و نفوذ موارد و عفونت و بوی بد در زیر این روکش حذف می شود.

روکش های تمام سرامیک (زیبایی)

روکش ها بطور  معمول دارای یک بیس فلزی هستند که روی آنها چینی ، پخته شده و پوشیده میشود. عیب این روکش ها نیاز آنها به تراش بیشتر دندان پایه و کدر بودن آن به علت دیده شدن سایه فلز از روی لایه نازک چینی است . در ضمن لبه این روکشها در قسمت لثه تیره رنگ بوده و موجب تغییر رنگ لثه می شود. با سیستم جدید روکش های تمام سرامیک ، دیگر از تیرگی و سیاهی اطراف لثه خبری نیست . باتوجه به اینکه در این روکشها فریم فلزی وجود ندارد ،زیبایی و رنگ این روکش ها نسبت به روکش های معمولی بسیار بهتر و مشابه با دندانهای طبیعی می باشد ، در صورتیکه روکش های معمولی رنگ مصنوعی و حالت گچی دارند.

در ضمن روکش های معمولی سائیدگی بیشتری روی دندانهای مقابل خود ایجاد می کنند ولی روکشهای تمام سرامیک سائیدگی مشابه دندان های طبیعی دارند. نکته دیگر آنکه سیستم های مختلف روکش های تمام سرامیک دقیقا مشابه سیستم های لامینیت سرامیکی است یعنی شامل : لومینیرز ، کاد – کم ، آلومینا و زیرکونیا ، آی- ماکس ، آی -پی- اس و ایمپرس است .

انواع روکش های زیبایی

هنگامی که نسج زیادی از دندان از دست رفته باشد و ترمیم دندان با کامپوزیت ها و اینله و انله امکان پذیر نباشد روکش کردن دندان ضروری می شود. روکش ها زیبایی جدید بسیار جذاب تر و سالم تر از روکش  های قدیمی هستند. پرسلن های (چینی ها) جدید بسیار به ساختمان مینای دندان شبیه هستند، فرسایش آنها هماهنگ با دندان ها است و درخششی همانند دندانهای طبیعی دارند.

در روش های متداول برای روکش نمودن دندان ها پس از تراش و قالب گیری، یک زیرساخت فلزی ساخته و سپس روی آن چینی قرار داده می شود. به دلیل وجود فلز در این روکش  ها ضخامت چینی کم شده و زیبایی به میزان ایده آل تامین نمی گردد. دلیل وجود فلز در این روکش ها استحکام بخشیدن به چینی می باشد.

در روکش های زیبایی از نوع خاصی چینی استفاده می شود که استحکام بسیار بالایی دارد. این نوع چینی ها با وجود استحکام زیاد سایشی که در دندان های مقابل ایجاد می کنند بسیار کم بوده و از زیبایی بسیار مناسبی هم برخوردار می باشند. این روکش ها به ساختمان دندان چسبندگی دارند و لذا ساختار دندان نیز تقویت می شود.

مانند تمام روکش های چینی، بیمار باید مراقبت نماید که لبه های آن دچار پریدگی و یا شکستگی نشود و لذا این درمان برای بیمارانی که به دندان قروچه، ناخن جویدن و … عادت دارند توصیه نمی شود.

TOP