ایمپلنت دندانی به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته می شود و جایگزین دندان از دست رفته می شود.

ایمپلنت می تواند یک پارچه و یا دو تکه باشند و توسط پیچ اتصال قسمت آباتمنت و ریشه به هم وصل شوند تمام قطعات پروتزی و پیچ اتصال نیز از جنس تیتانیوم ساخته می شود و زمانیکه این قطعات به هم بسته می شوند پدیده Cold Welding و یا جوش سرد اتفاق میفتد یعنی دو قطعه تیتانیوم به هم آمیخته میشوند و برای جدا سازی آنها باید ضربه وارد کنیم تا درگیری ایجاد شده رها شود.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها پیچ هایی از جنس سازگار با بدن انسان که قطر و بلندی ریشه های طبیعی دندان را دارند و در محل دندان کشیده شده قرار میگیرند.

در واقع این پیچ ها ( ایمپلنت ) نقش ریشه دندان را بازسازی می کنند و در نهایت بروی آن روکش دندان یا پروتز دندان قرار می گیرد.

ایمپلنت از تحلیل لثه و استخوان فک صورت که به واسط از دست رفتن دندان طبیعی از بین رفته جلوگیری می کند.

Implant Internal Connection

یعنی اینکه قسمت تحتانی تاج آن به درون ریشه وارد شود. امروزه بیشتر از این نوع ایمپلنت استفاده میشود چون این نوع میتواند استتیک بهتری داشته باشد.
فقط در قطرهای 3 میلیمتر و کمتر امکان ایجاد internal connection به دلیل قطر کم فیکسچر وجود ندارد زیرا باعث ضعیف شدن بدنه ایمپلنت میشود و به همین خاطر است که در این قطر از External Connection استفاده میشود.

Implant External Connection

یعنی اینکه قسمت فوقانی ریشه به درون تاج وارد شود. از آنجاییکه داخل ایمپلنت تراشیده نمیشود ایمپلنت از مقاومت بیشتری برخوردار است هنوز هم بعضی از متخصصین برای دندانهای مولر از این نوع ایمپلنت استفاده میکنند.

Mini Implant

مینی ایمپلنت

مینی ایمپلنت

به ایمپلنت با قطر کمتر از 3 میلیمتر مینی ایمپلنت گفته میشود که برای موارد موقتی استفاده میشود مثلا برای 6 ماه تا یکسال

به عنوان مثال زمانیکه جراحی Full Mouth انجام میدهیم ممکن است که لازم باشد برای شش ماه پروتز موقت به بیمار داده شود در این صورت میتوان از دو یا سه مینی ایمپلنت استفاده بکنیم تا یک دست دندان موقت برای بیمار ساخته شود و در زمانیکه ایمپلنتهای اصلی به بهره برداری میرسند مینی ایمپلنتها حذف شوند

مزایای ایمپلنت

از مزایای ایمپلنت می توان ایجاد حسی طبیعی دقیقا مانند دندان های طبیعی هنگام خوردن و صحبت کردن را به شما می بخشد.

ایمپلنت با جلوگیری از تحلیل استخوان فک از پیری زودرس صورت جلوگیری می کند.

اعتماد به نفس فرد را بالا می برد و امید به زندگی را افزایش می دهد.

از ایمپلنت هم به عنوان درمان زیبایی و ترمیمی می توان یاد کرد.

جراحی ایمپلنت بصورت ساده توسط متخصص فک و صورت انجام می پذیرد.